Rok 2022 będzie na Wołyniu rokiem UPA. Propozycję zgłosił na komisji wiceprzewodniczący Wołyńskiej Rady Obwodowej, deputowani byli „za”.
Sprawa omówiona na posiedzeniu Komisji Stałej ds. Edukacji, Nauki, Przestrzeni Informacyjnej, Kultury i Języka, Rozwoju Narodowego i Duchowego Wołyńskiej Rady Obwodowej.
Podczas posiedzenia komisji deputowani postanowili uznać rok 2022 za rok Ukraińskiej Powstańczej Armii w związku z 80. rocznicą powstania tej zbrodniczej formacji.
Propozycję zgłosił na komisji wiceprzewodniczący Wołyńskiej Rady Obwodowej Jurij Poliszczuk.
W związku z tą decyzją ma zostać opracowana lista wydarzeń mających uczcić rocznicę powstania UPA i urodzin Stepana Bandery.
Jak informowaliśmy, w październiku Lwowska Rada Obwodowa (odpowiednik polskiego sejmiku wojewódzkiego) ogłosiła rok 2022 Rokiem tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).
Lwowska Rada Obwodowa zaapelowała też do ukraińskiego parlamentu o podjęcie podobnej decyzji i ogłoszenie 2022 Rokiem tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii na szczeblu państwowym.
„To niezwykle ważna inicjatywa i takie wydarzenie powinno być należycie celebrowane na szczeblu regionalnym i krajowym poprzez utrwalanie pamięci o wojakach UPA, organizację różnych imprez na dużą skalę, działania informacyjne oraz badania. Musimy zrobić wszystko, aby wszyscy w obwodzie lwowskim, na Ukrainie i za granicą otrzymali pełną informację o działalności UPA. Każdy Ukrainiec powinien znać prawdę o UPA i roli, jaką armia nieujarzmionych odegrała w naszej historii i ruchu narodowowyzwoleńczym, o jej przywódcach i słynnych bojownikach o niepodległość” – wyjaśnił Swiatosław Szeremeta, szef komisji ds. kultury, polityki informacyjnej i promocji Lwowskiej Rady Obwodowej, będący promotorem tego postanowienia.
Przypomnijmy, że podobny projekt został 1 lipca br. zarejestrowany w ukraińskim parlamencie.
W treści projektu podkreślono, że UPA „prowadziła walkę zbrojną za niepodległość Ukrainy przeciwko reżimom okupacyjnym”, kontynuując walkę Ukraińców o własne, niepodległe państwo i „opór wobec obcemu panowaniu” z lat 1917-1921, „kontynuowaną przez Ukraińską Organizację Wojskową (UWO) i Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN)”. Takie sformułowanie można odnosić również do walk sił ukraińskich z Polakami o przynależność Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich do Polski, jak również do antypolskiej i terrorystycznej działalności OUN w okresie międzywojennym.
Zaznaczono też, że zgodnie z ukraińskim prawem członkowie UPA mają status „bojowników za niepodległość Ukrainy w XX wieku. Z treści projektu wynika, że działalność tej organizacji ostatecznie doprowadziła do odzyskania przez Ukrainę niepodległości, a planowane upamiętnienie ma na celu „uznanie historycznego znaczenie walki UPA i uczczenie zwycięstwa militarnego jej bojowników.
Projekt zakłada uroczyste obchody 80-lecia założenia UPA na poziomie państwowym. Organizacyjnie ma się tym zająć rząd, m.in. powołując komitet organizacyjny oraz opracować, zatwierdzić i zadbać o wdrożenie planu prac w tym zakresie. Między innymi, w październiku 2022 roku w Kijowie, a także w miastach obwodowych i innych mają odbyć się oficjalne, uroczyste obchody rocznicowe. Zorganizowane mają też zostać m.in. konferencje naukowe i popularnonaukowe, a także wystawy tematyczne, publikacje czy encyklopedie. Miałyby też powstać filmy dokumentalne i fabularne o UPA.
Treść projektu zawiera też wezwanie do prezydenta Ukrainy o przywrócenie tytułu Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi, a także o nadanie go Tarasowi „Bulbie” Borowćowi.
Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła listę wydarzeń i postaci historycznych, które zostaną uczczone w 2021 roku na szczeblu państwowym. Wśród tych postaci znalazł się główny organizator rzezi wołyńskiej – Dmytro Roman Klaczkiwski oraz jeden z jego najbliższych współpracowników, Rostysław Wołoszyn.
Rok wcześniej ukraiński parlament w specjalnej uchwale zdecydował, że w 2020 roku na poziomie państwowym mieli zostać uczczeni członkowie OUN i UPA, m.in. Andrij Melnyk czy odpowiedzialny za mordy na Polakach Wasyl Sydor. Dodatkowo, strona ukraińska zafałszowywała w dokumentach historię, m.in. ws. obrony Zamościa przed bolszewikami.
Już w 2017 roku ukraińscy historycy na czele z ówczesnym szefem UIPN, „kłamcą wołyńskim” Wołodymyrem Wiatrowyczem zainaugurowali wielką „kampanię informacyjną” związaną z obchodami 75. rocznicy powstania zbrodniczej UPA. Miała ona na celu przedstawienie tej zbrodniczej formacji jako rzekomo „główną siłę antynazistowską”.
Od kilku lat dzień 14 października, czyli umowna data powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii, jest zgodnie z decyzją ówczesnego prezydenta Petra Poroszenki świętem państwowym – Dniem Obrońcy Ojczyzny.
Tzw. Ukraińska Powstańcza Armia wraz z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów są odpowiedzialne za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Na Ukrainie zakłamuje się bądź przemilcza odpowiedzialność UPA za zbrodnie; w 2015 roku została ona uznana za formację narodowowyzwoleńczą.
źródło: Kresy.pl / volynrada.gov.ua